partnerzy

• baner5.png
  • baner2.png

Zbaszyn

Trzciel, Zbąszyń i Oborniki. Trzy malownicze i interesujące miasta o niezwykle bogatej historii. Cóż może je łączyć? Pierwsze dwa, położone są nad rzeka Obrą, trzecie u ujścia bystrej Wełny do leniwie płynącej w tym miejscu Warty. Okolice Trzciela znane są z uprawy wikliny i tradycji plecionkarskich. W Zbąszyniu bije serce Regionu Kozła, w którym po dziś dzień można usłyszeć brzmienie tego oryginalnego instrumentu ludowego. W Obornikach natomiast możemy spotkać bohaterów miejscowych legend, którzy czekają na Szlaku Zaczarowanych Miejsc. Już w najbliższy czwartek 21 marca 2024r. w każdej z tych miejscowości zacznie funkcjonować nowa trasa TRInO. Uroczysta inauguracja i pierwsze przejścia odbędą się w ramach wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą: „Powitanie wiosny na trasach TRInO”. Do udziału w wędrówce zgłosiła się już młodzież z Zespołu Edukacyjnego w Trzcielu, Szkół Podstawowych w Zbąszyniu, Ostrorogu, nr 2 z Międzychodu, z Obornik i LO w Szamotułach. Będzie się działo.

Syrenka

Zapraszamy na dwie nowe trasy po warszawskim Powiślu. Trasa 1/W/24 wiedzie po Mariensztacie i ulicy Bednarskiej. Poznamy na niej pierwsze zbudowane po wojnie osiedle mieszkaniowe oraz kilka starszych perełek architektury, odbudowanych po zniszczeniach wojennych. Druga trasa 2/W/24 prowadzi po Powiślu właściwym, które w ostatnich latach dynamicznie się zmienia. Dawna dzielnica przemysłowa, położona między skarpą a rzeką, zamieszkana niegdyś głównie przez biedotę, dziś naszpikowana jest nowoczesnymi apartamentowcami, biurowcami i gmachami użyteczności publicznej. Mimo to zachowała swój niepowtarzalny charakter, ma także enklawy zieleni, w których można odpocząć od zgiełku miasta. A nieopodal obu tras są mosty: Śląsko-Dąbrowski i Świętokrzyski.

Radziejowice

Wiosna to idealny czas na odkrywanie piękna polskich parków i pałaców. Nieopodal Warszawy, na południowym zachodzie, niedaleko trasy S8, znajduje się urokliwy zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach. To miejsce warte jest odwiedzenia nie tylko ze względu na znany pałac z neogotyckim zameczkiem. Mieści się tam również Dom Pracy Twórczej, gdzie odbywają się liczne koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, spektakle, wystawy i inne wydarzenia, a także stała ekspozycja prac Józefa Chełmońskiego, wybitnego polskiego malarza. Pałac można zwiedzać w weekendy (w tym również galerię).

Radziejowice

Park w Radziejowicach to rozległy, 20-hektarowy park krajobrazowy, założony w stylu angielskim. Można odetchnąć świeżym powietrzem, pospacerować rekreacyjnie alejami parkowymi i podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Na terenie parku znajdują się liczne stare drzewa, mostki, rzeźby, sztuczne stawy z łabędziami oraz zabudowania, które zachwycają swym urokiem. Wstęp do parku jest bezpłatny. Park jest otwarty codziennie od świtu do zmierzchu.

Kuklowka

Z przyjemnością informujemy, że w sobotę, 2 marca 2024, równolegle z Rajdem na Orientację „Prymulek” organizowanym przez Klub InO STOWARZYSZE, odbędzie się inauguracja trasy TRInO w Kuklówce Zarzecznej (powiat żyrardowski, gmina Radziejowice). Miejscowość ta związana jest z artystą malarzem Józefem Chełmońskim, który mieszkał tu i tworzył w latach 1888-1914. W Kuklówce powstało m.in. jego znane dzieło „Bociany”. Dworek modrzewiowy, w którym mieszkał Chełmoński, jest własnością jego potomków i nie można go zwiedzać. We wsi i okolicach znajdują się inne, ciekawe obiekty, które będzie można zobaczyć spacerując z mapą. Start na trasie TRInO jest bezpłatny i możliwy w dowolnym momencie (przed, po lub w trakcie głównej trasy „Prymulka”) – zachęcamy, by było to w godz. 9.00-14.00. Miejsce startu: OSP w Kuklówce Zarzecznej ul. Jaktorowska 16. Uczestnicy głównej imprezy mogą pobrać mapę, a trasę przebyć w innym czasie. W celach zabezpieczenia odpowiedniej liczby map zachęcamy do zapisów przez stronę https://www.orienteering.waw.pl/pl/entry/team/1382.

Dodatkowa trasa, w promocji tuż przed Prymulkiem, ale i na samą imprezę może Was skusi do odwiedzenia Radziejowic ze wspaniałym zespołem pałacowo-parkowym. Zapraszamy "Od świtu do zmierzchu".